Akkora marsrengés volt a vörös bolygón, mint az összes többi együttvéve
A Marsot idén májusban megrázó hatalmas, rekordot jelentő rengés legalább ötször nagyobb volt, mint a korábbi rekordtartó – derült ki egy új kutatásból.
Egyelőre nem világos, hogy mi volt a rengés forrása, de mindenképpen meghökkentő volt. Amellett, hogy ez volt a legerősebb rengés, amelyet eddig a Marson regisztráltak, jelentős mértékben a leghosszabb is volt: 10 órán keresztül rázta a vörös bolygót, írja a Science Alert.
“Az ezen marsrengés által felszabaduló energia megegyezik az összes eddigi marsrengés összesített energiájával.” Ezt nyilatkozta John Clinton, a Svájci Szövetségi Technológiai Intézet szeizmológusa, folytatva, hogy “bár az esemény több, mint 2000 kilométerre volt az InSight marsi szondától, az általa rögzített hullámok olyan nagyok voltak, hogy szinte megtelítették a szeizmométerünket”.
A Geophysical Research Letters című szaklapban közzétett új elemzés szerint a rengés erőssége 4,7-es volt. A korábbi rekordot egy 2021 augusztusában észlelt 4,2-es erősségű rengés tartotta.
Ez talán nem hangzik nagy rengésnek a Föld mércéjével mérve, ahol a valaha mért legerősebb rengés 9,5 körüli erősségű volt. De egy olyan bolygó esetében, amelyet szeizmikusan inaktívnak hittek, amíg a NASA InSight szondája 2019 elején el nem kezdte rögzíteni a belsejét, ez lenyűgöző.
Bár a Marsban és a Földben sok a közös vonás, van néhány igazán kulcsfontosságú különbség. A Marsnak nincsenek tektonikus lemezei; és nincs összefüggő, globális mágneses mezeje sem, amit gyakran annak jeleként értelmeznek, hogy a Mars belsejében nem sok minden történik, mivel a Föld mágneses mezeje az elméletek szerint a belső termikus konvekció eredménye.
Az InSight felfedte, hogy a Mars szeizmikusan nem olyan csendes, mint azt korábban feltételeztük. “Nyikorog és dübörög”, ami vulkanikus tevékenységre utal a Cerberus Fossae régió alatt, ahol az InSight leszállóegység guggol, és a bolygó rejtett belsejét figyeli.
De nem csak a Mars aktivitásának meghatározása az egyetlen ok a marsrengések megfigyelésére. Az, ahogyan a szeizmikus hullámok terjednek a bolygó felszínén, segíthet feltárni a bolygó belsejének sűrűségváltozásait. Más szóval, ezek segítségével rekonstruálható a bolygó szerkezete.
Ezt általában itt a Földön végzik, de az InSight által rögzített több száz rengés lehetővé tette a tudósok számára, hogy a Mars belsejének térképét is megalkossák.
A májusi rengés lehet, hogy csak egy szeizmikus esemény volt a sok közül, de annál fontosabb volt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/16/18-video-eloben-kozvetitette-a-sajat-kivegzeset-ez-a-kinai-blogger-verfagyaszto-az-uvoltese/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik